SEO uzmanlarının sahip olduğu 7 ortak özellik | Influencer Cat

SEO uzmanlarının sahip olduğu 7 ortak özellik

SEO uzmanları değişik becerilere sahip olsalar dahi her uzmanda bulunması şart olan belirli ortak özellikler vardır. Bu çok kapsamı geniş bir liste değildir. Bu kabiliyetler olmadan başarılı olan çok insan var olabilir. Ancak bir liste oluştururken onu tartışmaya açık bir biçimde oluşturmanın ehemmiyetli olduğu unutulmamalıdır.

Bir SEO uzmanıyla çalışmak istiyorsanız aşağıdaki sekiz becerinin alakalı uzmanlarda bulunduğundan emin olmalısınız.

1 – Eleştirel Düşünme

Bunun ölçülmesi oldukça zordur. Ancak SEO profesyonellerinin korelasyonu ve nedenselliği değişik kılabilecek bir analitik zihne sahip olabilmeleri fazlasıyla ehemmiyetlidir.

Bununla alakalı ne yapılmalı?

Her ne kadar ölçümü zor olsa dahi bunu ölçmenin bir hayli yolu bulunmaktadır. Ancak her vakit sorduğunuz suali tadında bırakmanız gerekmektedir. Ondan bir köprüyü el feneri veya klasik bir ampulle geçmesini sağlayacak en kısa yolu bulmasını istemeniz yeterli olacaktır.

Bir SEO uzmanının vaziyeti eksiksiz anladığından emin olmak için onların süreci açıklamasını isteyebilirsiniz. Bir müşterinizle değişik fikirlerde olduğunuzda ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Müşteriniz belirli konularda bilgi sahibiyse onlardan gelecek olan katkıyı önem vermelisiniz. Diğer taraftan her evrede atılacak olan yeni adımlara yönelik tutumlarını gözlemlemeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki vaziyetlere yönelik her vakit doğru veya yanlış şeklinde iki değişik yanıt bulunmamaktadır. Bir SEO uzmanının düşünce süreci ve meselelere olan yaklaşımları burada ehemmiyetli olan vaziyettir. Bu yaklaşımlardan yola çıkarak onların yaptıkları işle ne denli alakalı olduklarını anlayabilirsiniz.

Dikkat faktörüz şart olan vaziyet SEO uzmanlarının vaziyete yönelik yaklaşımlarıdır. Meseleleri ansızın fazla açıdan anladıklarından ve karar verirken verileri ve mantıksal çözümleri benimsediklerinden emin olmalısınız.

2 – Konuşma ve Yazma Mahareti

Bir SEO profesyonelinin kendi başına anahtar kelime araştırması yapması ve otoriter muhteva hazırlaması oldukça değerli bir vaziyettir.

Tabi bu yazıların bir konferans konuşması gibi kullanıcı etkilemeyecek derecede olmadığından ayrı olarak emin olmanız gerekmektedir. Bir SEO uzmanının alanına ait terimleri iyi anlamış olması ve bunları müşteriye en anlaşılır bir biçimde aktarması ehemmiyetlidir. Bir SEO uzmanı kesinlikle konuşma ve yazma yeteneğine sahip olmalıdır.

SEO yalnızca güven gerektirmez, bu arada karmaşık fikir ve düşünceleri SEO alanının dışında yer alan kişilerin anlayabileceği bir biçimde aktarabilmesi ehemmiyetlidir. Karar verici konumunda olan müşterinin kavramları ayırt etme kabiliyetine sahip olmasını beklemeden ona bu konuda en iyi şekilde yardımcı olmak gerekmektedir.

3 – Sosyal Yetenekler

Bu her ne kadar her şartta ihtiyaç duyulan olan bir yetenek olmasa dahi her SEO uzmanının bir miktar sosyal beceriye sahip olması ehemmiyetlidir. Ekip halinde yapılacak toplantıları her vakit kapalı bir odanın içerisinde yapmak gibi bir hataya düşmemelisiniz. Bu toplantıları sosyal alanlara taşımaya çalışmalısınız.

Sosyal alanlarda yapılacak toplantılar her insanın daha değişik fikirler ortaya atmasına yardımcı olacaktır. Bu fikirleri daha sonra bir araya getirerek sitenizin mevcut vaziyetiyle alakalı daha net çıkarımlar ele geçirebilmeniz olasıdır. SEO uzmanının sosyal becerilere sahip olması bu arada iletişim ile ilgili zorluk yaşamayacağından emin olmanızı sağlayacaktır.

4 – Tahlil Maharetler

SEO uzmanları çeşitli tahlil hizmetlerini kullanabilecek maharete sahip olmalıdır. Google Analytics bunların başında gelmektedir. Bu hizmetin sunduğu verileri toplayıp çözümleyebilecek bir kişi SEO uzmanlığı ile ilgili diğerlerine göre çok daha avantajlı olacaktır.

Diğer taraftan Adobe tahlil verilerini değerlendirebilecek yetkinliğe sahip olacak işinin işi SEO açısından çok daha kolay olacaktır.

Bir SEO uzmanı ne yapıp edip Google Analytics ve Adobe ile ilgili yeterli miktarda maharete sahip olmalıdır. Sitenize ait veriler buralarda olacağından bunları ele geçirme ve kullanma ile ilgili sıkıntı yaşamayacak bir kişiyle çalışmak isteyebilirsiniz.

5 – Excel Maharetleri

Tahlil programlardan verileri almak yeterli değildir. Bazen birkaç yönlendirme gerçekleştirerek ihtiyacınız olan izlenimleri almanız gerebilecektir. Bu yüzden bir SEO uzmanının Excel ile ilgili bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Excel’in içerisinde yer alan düşünülen 476 işlev konusunda SEO uzmanının yeterli miktarda bilgiye sahip olması ve bu fonksiyonları iyi bir şekilde kullanabilmesi ehemmiyetlidir. Zira müşteriye sunulacak olan verilerin her birisi bir Excel şablonu olarak aktarılacaktır.

Screaming Frog taramasını bir XML haritasına dönüştürmek, algoritma farklıklarını ölçmek, Google Analytics ve Adobe verilerinin tesirini anlamak, özel tıklama noktaları oluşturmak, anahtar kelimeleri sınıflandırmak, ürünleri gruplandırmak gibi pek çok değişik konuda Excel alternatifsiz bir çözümdür.

6 – Motivasyon ve Uyumluluk Mahareti

Bir SEO uzmanı günün her saati göreve hazır olmak zorundadır. Pazarlama bu şekilde işleyen bir iştir. Her vakit aktif, ayakta ve çalışmaya hazır olmanız gerekmektedir.

SEO ile ilgili bu aralar iyi olmak istiyorsanız her zaman öğrenmeye açık olmak için ihtiyaç duyulan motivasyona sahip olmalısınız.

Yeni bir programlama dili, yeni bir çalışma alanı, Schema veya AMP gibi yeni bir arama motoru standardı, makine öğrenimi sistemi gibi çok değişik konularda her zaman öğrenilebilecek yeni şeyler vardır.

Bir SEO uzmanının her zaman kendi yeteneklerini gösterebileceği bir sitesi veya çeşitli problemleri çözmeye yarayan araçları olmalıdır. Örnek vermek gerekirse site yöneticisi API’sini kullanarak verileri otomatik bir biçimde çekmek ve raporları şekillendirmek gibi şeyleri düşünebilirsiniz. Bunu yapabilen bir SEO uzmanı alanında diğerlerine göre çok daha iyi olacaktır.

SEO alanında çalışmak bu arada uyumluluk gerektiren bir vaziyettir. Sektör daimi değişmektedir. Dizinlere ekleme, PageRank vaziyetini manaya, linklerle irtibatı koparma ve diğer konularda neler yaptığınızı müşterilere anlatmak vaziyetinde kalabilirsiniz.

Her zaman müşterinin hedefini ön tasarıya çıkartırsanız bu size SEO alanında çok büyük bir avantaj sunacaktır.

7 – Mizah Anlayışı

Size garip gelebilir fakat mizah anlayışı ehemmiyetlidir. SEO sektörü daimi değişir ve bu sektörde hızlı olmak son derece ehemmiyetlidir. Bazen arkanıza yaslanıp yalnızca pazarlama yaptığınızı aklınıza getirmeniz gerekebilir.

İşiniz çok streslidir zira yarın ne olacağını bilemezsiniz. Mizah anlayışı size bu uzun çalışma yolculuğunda yardımcı olacaktır. İşlerinizi daha keyifli ve randımanlı bir biçimde geliştirmek istiyorsanız kesinlikle mizah anlayışına sahip olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen İletişime Geç