Podcast Dünyasına Giriş 101 | Influencer Cat

Podcast Dünyasına Giriş 101

Podcast Dünyasına Giriş 101

Geleceğin Youtube’u olarak görülen podcast yayıncılığıyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Bundan birkaç yıl öncesine kadar Youtube’un bu kadar başarılı olacağı kimin aklına gelirdi ki? Ya da Andy Warhol’un meşhur “Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacaktır.” cümlesi Youtube sayesinde gerçek olsun. Hem Youtube’u tahtından etmeye hazırlanan hem de radyoculuğu başka bir seviyeye taşıyan podcast yayıncılığı ile tanışmak için mükemmel bir zaman olduğunu söyleyebiliriz.

Salgın sürecinde evde vakit geçirme süremiz arttı. Chartable’a göre bu evde kapanma sürecinde insanların podcast formatına göstermiş oldukları ilgi de arttı. Sosyal hayatı etkilenen insanlar, özellikle podcast mecrasına rağbet gösterdi. Türkçe ‘Dijital Ses Dosyası’ anlamına gelen podcast, 2004 yılında Ben Hammersly tarafından ipod ve broadcast ( yayın yapmak) kelimelerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Hatta bu kelime Oxford American Dictionary tarafından “Yılın kelimesi” ilan edilmiştir.

O zamandan bugüne podcast bir yayıncılık haline geldi ve şimdi internet radyo sohbeti olarak tanımlanıyor. Bu sohbetler; program sahipleri ve konuk arasında, tıpkı radyoda dinlediğiniz yayın şeklinde gerçekleşiyor. Genelde kişisel fikirlerin açıkça konuşulduğu bu yayınlar aynı dijital mecralar gibi farklı konu başlıklarını ele alıyor.

İş dünyasından, pazarlamaya, seyahatten kişisel gelişime kadar birçok kategorideki içerikler, dijital ortamda yayınlanıyor. Podcastlerin ortalama süresi 45 dakika. Podcastleri bu kadar ünlü yapan şeyler ise günlük hayatta takip ettiğiniz kişileri dinleme avantajı, yayını dinlerken başka bir iş yapma özgürlüğü tanınması ve oturduğunuz yerde yeni bilgi edinme lüksüdür.

2020 yılına baktığımızda dünya genelinde yaklaşık 885 binden fazla yeni podcast yayınlandı. 2020’de dünya genelinde podcast indirme sayısı yüzde 180 yükselmiştir. Dünya genelinde Spotify ‘podcast’ dinlemelerindeki tekil kullanıcı sayısı da yüzde 82 arttı. Türkiye’deki artış oranının ise yüzde 350 seviyesinde olduğu görüldü. “Evet yanlış duymadınız, yüzde 350!”

Türkiye’de gençler arasında oldukça yükselen bir trend

Podcast dünyasının ortaya koyduğu özgürlük alanı, içeriklere hızlı, kolay erişim ve geniş içerik yelpazesi özellikle genç kullanıcıların dikkatini çekiyor.

Gençlerin podcast yayıncılığına gösterdiği talebe paralel olarak içeriklerdeki artış ve çeşitlilik ile mekan ve zaman sınırını ortadan kaldırdığı için dünyanın her yerinde yükselişe geçen bir mecra olarak nitelendiriliyor.

Türkiye’de podcast bilinirliği %11

Yapılan araştırmalar sonucunda podcast bilinirliğinin diğer dijital mecralara göre düşük olduğunu görebiliriz. Ülkemizde bu pazara yatırımların yeni başladığını düşünürsek aslında bilinirlik oranının fena olmadığını görebiliriz. İçerik sayısının her geçen gün artması ve markaların bu mecraya dahil olmasıyla bilinirliğin artacağını öngörebiliriz.

Türkiye’de yaklaşık 650 bin aktif podcast dinleyicisi var

Ipsos ve Podbee Media’nın gerçekleştirdiği Podcast Araştırması’na göre Türkiye’de “ Podcast nedir biliyorum ve sıklıkla dinliyorum.” diyen yaklaşık 650 bin kişi bulunuyor. Ara sıra dinleyenlerin sayısı ise 2 milyona yakın, podcast’in ne olduğunu bilen ama dinlemeyen 4,5 milyon kişi bulunuyor. Bu oranlar ise bize Türkiye’de 5 milyona yakın kişinin podcast dinleme potansiyeli olduğunu gösteriyor. Bu 5 milyona yakın kişiyi farklı içeriklerle bu mecraya kazandırmak mümkün olabilir.

 

Bu yazımızda sizlere podcast hakkında genel bilgiler verdik.  Her dijital platform gibi bu dijital platform da bizler için çok önemli. Bir sonraki yazımızda Influencer Cat olarak en sevdiğimiz 5 podcasti bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen İletişime Geç