Nasıl yeni Google Search Console kullanılır ? | Influencer Cat

Nasıl yeni Google Search Console kullanılır ?

Google Search Console, internet sitenizi optimize etmenize yardımcı olacak değerli bilgiler sağlayan faydalı bir araçtır. Bu muhtevada, yeni Search Console konusunda ek özelliklerin nasıl kullanılacağını izah edeceğim.

Birkaç aylık testin sonrasında Google, Search Console’un yeni sürümü Ocak 2018’in nihayetinde tüm kullanıcılara sunudu. Yeni Search Console bir hayli yeni özellik sunmaktadır. Kullanıcılar artık geçmişe yönelik 16 aylık verilere ulaşabiliyorlar. Bu müddet önceden 90 günü kapsıyordu.
Google Search Console, web analizi için zaruri bir araç haline gelmiştir. Araç başlık ve meta izahlarla alakalı olası HTML hataları ile ilgili da yararlı bilgiler sunmaktadır.
Biliyorum merak ediyorsunuz. Şimdi yeni Arama Konsolu’nun özelliklerine daha yakından bakma vakiti. Aşağıda, yeni GSC’yi kullanımıyla alakalı 8 genel suali hazırladım;

1 – Yeni Search Console ile Sıralamalarımı Nasıl Kontrol Edebilirim?

Yeni arayüzde yer alan “Vaziyet / Performans” bölümü, Arama Konsolu’nun temel özelliklerinden biri olan arama analizini içermektedir. Performans analizinde “Raporu Aç” bölümüne tıklayarak arama analizine erişebilirsiniz.
Burada, arama terimlerinizin sıralamasını Search Console ile kontrol edebilirsiniz. Rapor kolay ve net bir şekilde tertip etmiştir. Üst alanda yer alan bölümden web, görsel veya video konusunda tıklamaları ve gösterimleri sıralayabilirsiniz.
Performans raporunun merkezi görünümünün üst bölümünde dört sekme vardır. Bunlar:
“Toplam Tıklama Sayısı”
“Toplam Gösterim Sayısı”
“Vasati TO”
“Vasati Konum”
Sayfa sayısı, sorgular, ülkeler ve aletler raporlarına ait performansı tek tek seçerek görüntüleyebilirsiniz.
Yalnızca “Vasati Konum” seçeneğini tıklamanız vaziyetinde anahtar kelimelerinizin vasati konumlarıyla ilgili bilgiler alabilirsiniz.

2 – Verilerimi Analiz Etmek için Hangi Zaman Dilimlerini Kullanabilirim?

Artık son 16 aya kadar olan verileri çözümleyebilirsiniz. Bu evvelce 90 gün ile hudutluydu. Filtre çubuğundaki “Tarih” düğmesine tıklayarak istediğiniz tahlil müddetini ayarlayın

3 – Sayfaların Ortalama Konumunu Tek Tek Nasıl Kontrol Edebilirim?

İnternet sitenize ait URL’lerin vasati sıralamasını bulmak için “Sayfalar” sekmesini tıklayın.Şimdi, sayfalarınızın ortalama sıralama konumunu göreceksiniz. Böylelikle, sayfalarınız arasından hangilerinin en iyi ortalama konuma sahip olduğuna değin bilgilere ulaşacaksınız.Ayrı olarak filtre sembolüne tıklayarak verileri filtreleyebilirsiniz. Sözgelimi, 20’den daha düşük bir ortalama sıralama konumuna sahip olan sayfaların bir özetini almayı düşünebilirsiniz.

4 – Sıralamalarımı Belirli Anahtar Kelimelere Göre Nasıl Filtrelerim?

Tıklamaları ve gösterimleri görmek için, filtre sembolüne tıklayın ve “sorgular” kutusunu işaretleyin. Hemen peşinden, arama teriminizi girebileceğiniz bir kutu görünecektir.Başka bir pratik filtre: Yalnızca ilk sayfada yer alan anahtar kelimeleri görmeyi seçmek isteyebilirsiniz. Bu filtre sayesinde vasati konumu 10’dan küçük olan tüm anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Organik performansı artırmaya yönelik bir hamle olacak bir filtre örneği vermek isterim. İkinci sayfada yer alan anahtar kelimelerinizi öğrenmek için 10 ve 20 konumlarını sıralayan bir filtre ayarlayabilirsiniz. Sonrasında bu kelimelerin yönlendiği alakalı sayfaları bulup optimize etmeye başlayabilirsiniz. Optimizasyon ile ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Kelimelerinizin ve sitenizin performansını artırmanız için evvela ayhankaraman.com/16-seo-denetim-islemi sonrasında ise ayhankaraman.com/seo-da-basari-icin-81-adim irtibatında yer alan muhtevası kesinlikle incelemelisiniz. Bu “16 denetim işlemi” ve “SEO’da başarıya eriştirecek 81 adım” muhtevaları sayesinde internet sitenizin organik performansını iyileştirebilirsiniz.

5 – Anahtar Kelimeye Göre Sayfa Sıralamasını Nasıl Kontrol Edebilirim?

Google araması, kullanıcının bulunduğu yere veya alete bağlı olarak değişik arama neticeleri gösterebilir. Yeni Google Search Console bu gerçeği dikkate alıyor.
Sıralama genel bakışınızdaki bir anahtar kelimeye ve hemen peşinden “Sayfalar” sekmesine tıklayın. Bu sayede seçmiş olduğunuz anahtar kelimenin internet sitenizin hangi URL ile ilişkili olduğunu görmüş olursunuz.

6 – Ülkelere Göre Sıralamaları Nasıl Karşılaştırırım?

Ansızın fazla Ülke de hizmet veren internet siteleri için Ülke karşılaştırması çok yararlıdır. “Ülkeler” sekmesindeki performans tahliline tıklayın.
Sıralamanızın Ülkelerde nasıl farklılaştığını tek tek belirlemek isterseniz, bir filtre ilave edebilirsiniz. Aynı neticesi, bir arama teriminin sıralamalarına tıklayarak ve hemen peşinden “Ülkeler” sekmesini seçerek de alabilirsiniz.

7 – Mobil ve Masaüstü Karşılaştırmasını Nasıl Yaparım?

Mobil sıralamaların ve masaüstü sıralamasının karşılaştırmasıyla, internet sitenizin mobil ve masaüstü aramalarda ki performansını kontrol edebilirsiniz. Performans raporundaki “Aletler” sekmesini tıkladığınızda, aletler arasında sıralama karşılaştırması elde edersiniz.

8 – Farklı Zaman Dilimlerine Göre Sıralama Karşılaştırmasını Nasıl Yapabilirim?

Sıralamalar katiyen statik değildir, günlük olarak değişir. Google Arama Konsolu’ndaki değişik vakit aralıklarının karşılaştırılmasıyla, sıralamanızın giderek nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Karşılaştırmayı “Tarih” filtre düğmesine tıklayıp “Karşılaştır” seçeneğini seçerek gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada, arama sorgularına göre başka filtreler de ayarlanabilir. “Sorgular” sekmesine tıklayarak, belirli arama sorguları için üç aylık bir sıralama karşılaştırması alabilirsiniz. Tahlil, vakit içinde sıralamanın olası kayıplarını belirlemek için de oldukça faydalıdır. Bu vaziyette, konum tahlili, internet sitenizin bir sene veya daha uzun bir müddet süresince sırlama gelişimini gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen İletişime Geç