Mutluluğun Sırrı: Hygge Felsefesi | Influencer Cat

Mutluluğun Sırrı: Hygge Felsefesi

Mutlu olmak, mutlu etmek ve hep beraber mutlu olabilmek için Danimarkalıların dünyaya yaydığı bu mutluluk felsefesini gelin beraber inceleyelim.

Hygge, Danca bir kavram olup başka dillerde tam olarak kelime karşılığı bulunmayan bir felsefedir. Kısaca Hygge kavramını açıklayacak olursak; samimi bir ortam yaratma sanatı ve mutluluk veren küçük şeylerden keyif alma anlamlarına geldiğini söyleyebiliriz. Hayatta küçük şeylerle mutlu olabilmeyi başarabilen insanlar için bu yaşam felsefesinin çok uygun olduğunun altını çizmekte fayda var.

Dünyanın en mutlu insanları neden mi Danimarkalılar?

Ekipçe bu sorunun cevabını bulmak için ufak bir araştırma yaptık ve tüm cevapların Hygge’den geçtiğini gördük.

Dünyanın en mutlu insanları Danimarkalılar olduğu için ülkelerinde Mutluluk Araştırma Enstitüsü’nün olduğunu duyduğunuzda şaşırmazsınız herhalde. Bu enstitünün yapmış olduğu araştırmaya göre Hygge felsefesine ulaşmanın 10 maddelik bir manifestosu bulunmakta. ( Harika değil mi? )

Evde kalmaya devam ettiğimiz bugünlerde Danimarkalıların mutlu yaşama sanatı Hygge’nin 10 maddelik manifestosuyla bu süreci daha kolay bir şekilde geçirebilirsiniz. O zaman şu 10 maddelik manifestoyu inceleyelim bakalım.

Atmosfer: Hygge felsefesine göre bulunduğunuz ortamın ışığı çok önemlidir ve bunun için doğal ışıklardan yararlanmalısınız. Ay ışığı, yıldızlar ya da ateş. Kulağa çok romantik geliyor değil mi? Hemen hemen her evde bulunan mumlar ile kendinize ve sevdiklerinize sıcak, samimi bir ortam yaratabilirsiniz.

Anda Kalmak: Anı yaşama kavramı çok önemli olsa da gündelik yaşam koşuşturmasında hepimizin gözünden kaçan bir detay. Hygge felsefesine göre oluşturduğunuz atmosferi yakalamak için o anı hissetmelisiniz. ( Telefonlar sessize!)

Küçük şeylerden alınan keyif: Bu felsefenin olmazsa olmazı küçük şeylerden mutlu olmak. Mesela fırından yeni çıkan mis gibi bir kurabiye ve ona eşlik eden enfes bir kahve. Bunların yanında bir de güzel bir film açarsanız sizden keyiflisi yok!

Eşitlik: Manifestonun bizce en önemli maddesi bu madde. Hygge felsefesine ulaşmak için eşitlik oldukça önemli. Bu ilkeyi şu şekilde açıklayabiliriz; bir elin nesi var iki elin sesi var! Evet, siz mükemmel bir ortam yaratmaya çalışırken diğerleri oturuyorsa olmaz herkes bir işin ucundan tutacak. Hygge felsefesi için gerçekten çok ama çok önemli bu madde.

Minnetarlık: Küçük şeylerden keyif almanın öneminden biraz önce bahsettik. Şimdi ise büyük küçük fark etmeksizin sahip olduğumuz her şeye şükretmemizin bu felsefenin olmazsa olmazı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Bir defter alın ve etrafınıza bakıp şükrettiğiniz şeylerin listesini yapın. Bu size çok iyi gelecek.

Uyum: Kendimizi, hem kendimize hem de çevremize kanıtlamak için o kadar çok şey yapıyoruz ki çoğu zaman bunun farkında bile değiliz. Manifestonun bu maddesinde demek istedikleri kimse ile yarış içerisine girmeyin. Tarkan’ın söylediği gibi ,“Başkası olma kendin ol.”

Rahatlık: Güzel bir ortam yarattık, sıcak bir kahve yaptık ee ne eksik? Tabii ki rahat kıyafetler. Evde kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetleri giyin ve kendinizi koltuğunuzun emin ellerine bırakın. J

Ateşkes: Evet, ülkece pek hoşlanmayacağımız bir maddeye geldi sıra. Hepimiz biliyoruz ki arkadaş ortamlarında konu ne olursa olsun bir şekilde siyasete geliyor. Hygge felsefesine göre ortamda gerginlik yaratacak hiçbir konuya girmeye gerek yok. Beyaz bayraklar hep asılı kalsın!

Birliktelik: Sevdiğimiz insanlarla geçirdiğimiz her an kıymetlidir. Her ne kadar yaşadığımız bu süreçte sevdiğimiz insanlardan ayrı kalsak da onlarla birlikte olduğumuzdaki mutluluk ve güvende hissi hep bizimle kalsın. Bu yaşam felsefesi de bu hissi hiç kaybetmemiz gerektiğini bizlere öğütlüyor.

Sığınak:  Kendimizi güvende hissettiğimiz ortamlarda bulunmamız şart ancak bu sayede mutluluğa erişebiliriz. Sıcak ortamlar, güzel dekorasyonlar bu felsefenin sığınakları oluyor.

 

Bu yazımızda sizlere Danimarkalıların mutluluk sanatını anlattık. Umarız bir gün hepimiz bu yaşam felsefesini hayatımıza dahil ederiz. Sağlıkla kalın.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen İletişime Geç