Influencer Marketing Nedir ve Nasıl İşler? | Influencer Cat

Influencer Marketing Nedir ve Nasıl İşler?

Influencer Marketing terimini duymadıysanız ya da ne olduğu hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız, tanıtım yazımıza hoşgeldiniz!
Influencer Marketing çeşitli sosyal medya platformlarındaki influencer’lar yardımıyla markanızın mesajını daha geniş pazarlara ulaştırmanızı sağlayan bir pazarlama stratejisidir. Milyonlarca kişilik, çok geniş ve jenerik bir kitlenin hepsine hitap etmek yerine hitap etmek istediğiniz potansiyel müşterilerinize ilham verecek, markanızı ve ürünlerinizi tanıtacak influncer’lar ile çalışmak markalar için çokça tercih edilen bir pazarlama yöntemi haline gelmektedir ve alışılmış stratejiler içinde önemi gittikçe de artacaktır.

eMarketer’in yaptığı bir çalışmaya göre gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda pazarlama uzmanlarının %85’i influencer marketing kampanyaları planlamakta, halihazırda %59’u da bu çalışmalardan memnuniyetleri dolayısıyla gelecek dönem bütçelerini artıracaklarını belirtmektedirler.

Influencer Cat olarak, influencer marketing’in pazarlama stratejinizin önemli bir bileşeni olması gerektiğine inanıyoruz.

Herkes yaptığı için de değil, gerçekten işe yaradığı için.

Büyük Yatırım Getirisi

Markanızın gelirlerini artırmak için bakmanız gereken en önemli kalemlerden biri de hiç şüphesiz yaptığınız yatırımların size olan getirisi. TapInfluence ve Nielsen Catalina Solutions tarafından yapılan bir çalışmaya göre influencer marketing ortalama olarak 1000 izlenim başına 285 dolarlık bir getiri imkanı sunmakta ve bu metrikle alternatif dijital pazarlama yöntemlerine göre 11 kat fazla yatırım getirisi sunmaktadır. Bu da yetmezmiş gibi ek bir yatırım yapılmadığı halde influencer marketing’in üç aydan sonra getiri/yatırım oranı iki katına çıkmıştır. Bunun temel nedeni ise saat kısıtlaması olan hikaye reklamları haricinde influencer’ların içeriklerinin diğer pazarlama stratejilerinden farklı olarak sürekli anasayfalarında bulunması ve uzun süre önce yayımlanmış olsa da kullanıcılar tarafından ziyaret edilebilmesidir.

Geleneksel Pazarlama Yöntemlerinin Eksik Yanlarına Alternatifler Sunar

Influencer Marketing Nedir ve Nasıl İşler?

Bazen dünyanın en iyi içeriğini üretseniz dahi markanız için uygun olan kanalları bulamadığınız takdirde hitap etmek istediğiniz kitlenin dikkatini çekemeyebilirsiniz. Influencer’ların düzenli ve yoğun bir takipçi kitlesi olduğundan mesajınızın bu kitle tarafından görüleceğinden beğeni ve görüntülenme metrikleri yardımıyla emin olabilirsiniz.

Markanıza Güvenirlilik Katabilirsiniz

Kullanıcıların güvendikleri, her gün telefonlarını açtıklarında gördükleri influencer’lar sayesinde markanızın ve ürünlerinizin güvenilirliği belirgin ölçüde artacaktır. Reklam olduğu açıkça “#işbirliği”, “#reklam” gibi hastag’lerle belirtildiğinde bile hedef kitleniz ürünlerinizi daha doğal ve adeta arkadaş tavsiyesinde bulunulmuşçasına algılayacaklardır.
Siz de geleneksel pazarlama stratejilerinizi yeniden gözden geçirmek istemez misiniz?

Herkes yaptığı için değil, gerçekten işe yarayacağı için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen İletişime Geç