Gerilla Pazarlaması | Influencer Cat

Gerilla Pazarlaması

Ülkemizde çok fazla kullanılmayan bir pazarlama tekniği olan gerilla pazarlaması, beklenmedik zamanlarda tüketicilerin karşısına çıkarak yaratıcı fikirlerle insanları şaşırtmasıyla bilinmektedir.

Bu pazarlama tekniği ilk olarak 1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından yazılan ‘Gerilla Pazarlama’ isimli kitapla ortaya çıkmıştır. Neden bu isim diye sorduğunuzu duyar gibiyiz bunun sebebi ise silahlı milisler tarafından kullanılan düzensiz ve küçük savaş taktiklerinden esinlenilmiş olmasıdır.

Jay Conrad Levinson’ın ortaya çıkardığı bu pazarlama tekniği, özellikle büyük ve güçlü rakipleriyle mücadele etmeye çalışan küçük ve orta ölçekli firmaların benimsediği bir pazarlama stratejisi olmuştur. Düşük bütçelerle yaratıcı fikirlerini tüketicilere aktaran firmalar, bu sayede marka bilinirliklerini artırmaktadırlar. Bu sebeple de gerilla pazarlamasında viral reklam çalışmaları yapılması hedeflenir. Yapılan reklam çalışmasının viral olması, tüketiciler arasında paylaşılmasını ve marka hakkında konuşulmasını artırır.

            

 

Küçük ve orta ölçekli firmaların bu stratejiyi kullanarak elde ettikleri başarıyı gören büyük ölçekli firmalarda gerilla pazarlaması için yatırım yapmaya başlamışlardır. Gerilla pazarlamasının firmalara sunduğu avantajlardan bahsedecek olursak;

Maliyetleri düşüktür.

Gerilla pazarlamasının maliyetleri geri kalan geleneksel pazarlama çalışmalarına oranla daha düşüktür. Her geçen gün artan ürün çeşitliliği ve ürün ve hizmetlerin birbirine daha çok benzemesi işletmelerin pazarlama stratejilerine daha çok yatırım yapmaları gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Pazarlama faaliyetlerini oluştururken farklı, yenilikçi ve etkili pazarlama stratejileri arayışına giren firmaların gerilla pazarlamasını tercih etmeleri mantıklı bir hareket olacaktır.

Akılda kalıcıdır.

Beklenmedik anlarda tüketicilerin karşısına çıkan reklam çalışmalarıyla kullanıcıların akıllarında daha fazla yer edinilir. Umuyoruz ki özgün ve yaratıcı fikirle hayata geçirilen gerilla pazarlama çalışmalarını tercih eden yerli markalarımızda her geçen gün artar.

Marka bilinirliğini artırır.

Özgün ve yaratıcı fikirlerin akıllarda kalıcı olduğundan biraz önce bahsettik. Tüketicilere doğru zamanda beklenmedik bir şekilde ulaşılması markanızın tüketici açısından hatırlanmasında oldukça etkilidir. Bu akılda kalıcılık beraberinde marka bilinirliğini de getirmektedir.

 

Gerilla pazarlaması genel olarak sıra dışı yöntemler ve minimum bütçeyle yürütülen tutundurma faaliyetlerini ifade etmektedir. Son yıllarda, geleneksel pazarlama stratejilerinden sıyrılmak isteyen firmalar, farklı pazarlama stratejilerine yönelmek istemektedirler. Tam burada devreye giren gerilla pazarlaması tüketicilerine unutamayacakları bir deneyim yaşatmak isteyen firmaların tercihi olmaktadır. Firmaların pazarlama stratejilerini belirlerken gerilla pazarlaması stratejileri hakkında bilgi sahibi olması önemli bir fayda sağlayacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen İletişime Geç