Evde kalmak ya da dünyayı gezmek, işte tüm mesele bu! | Influencer Cat

Evde kalmak ya da dünyayı gezmek, işte tüm mesele bu!

Evde kalmak ya da dünyayı gezmek, işte tüm mesele bu!

Evde kalmaya devam ettiğimiz bugünlerde evinde kaliteli vakit geçirmek isteyenler için sanal müze turu yapmak, keyifli bir aktivite olanağı sağlıyor. Online olarak gezilebilen müzeler sayesinde dünyanın en nadide sanat yapıtlarını, tarihi günümüze taşıyan eserleri evden çıkmadan görmeye ne dersiniz?

Evinizin konforunda 3D ve ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz müzeleri ve müzelerin içerisinde mutlaka görmeniz gereken eserleri bir araya getirdik.

The Metropolitan Museum of Art – New York

New York’un ikonikleşen müzesi The Metropolitan Museum of Art, dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri. İçerisinde orta çağ sanatını barındıran The Cloisters adındaki bölümde; eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserler bulunuyor. Avrupa Orta Çağ koleksiyonuna ait eserler ise Manhattan’daki ek binasında yer alıyor. Bünyesinde bulunan araştırma kitaplığı, çocuklar için bir bölüm ve etkin eğitim sergisinin yanı sıra, Pablo Picasso, Henri Matisse ve Edgar Degas gibi batı sanatının öne çıkan isimlerine ait tablolar da görmek mümkün. Canlı olarak gezmesi 2 gününüzü alacak büyüklükteki bu müzeyi, online olarak dilediğiniz an dilediğiniz kadar vakit ayırarak keşfedebilirsiniz.

The Uffizi Galleries – Floransa

Floransa’da bir saray ve aynı zamanda da dünyanın en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biri olan Uffizi Galleries’in binası, 1560 yılında Cosimo I de’Medici için tasarlandı. Medici ailesinin sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müze; Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli ve Caravaggio gibi “usta” isimlerin eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Louvre Müzesi – Paris

Paris’in Sen Nehri kıyısında yer alan Louvre Müzesi’nin içerisinde 350 binden fazla eser bulunuyor. Doğu Avrupa, Batı Avrupa, Mısır, kraliyet bahçeleri ve cam piramit gibi çeşitli bölümlerden oluşan müze, Fransız İhtilali’nden sonra açılan ilk müze olmasıyla dikkat çekiyor.

Mona Lisa tablosu başta olmak üzere dünyanın en ünlü eserlerinin yer aldığı Louvre Müzesi yalnızca bir tık uzağınızda.

Pergamon Museum – Berlin

Almanya’nın en büyük müzelerinden biri olan Pergamon Museum (Bergama Müzesi), 3 farklı bölümden oluşuyor; Klasik Antik Çağ Koleksiyonu, Antik Yakın Doğu Müzesi ve İslam Sanatı Müzesi. Bulundukları bölgelerden toplanıp buraya getirilen ve burada birleştirilen tarihi yapılar ile bu yapılara ait eserler tüm dünyada tarafından biliniyor ve oldukça ilgi görüyor. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri haline gelen müzedeki Bergama Zeus Tapınağı, Milet Agora Kapısı, Babil Kapısı ve Pergamon Altarı gibi pek çok antik eseri online olarak keşfedebilirsiniz.

Van Gogh Museum – Amsterdam

Amsterdam’da bulunan sanat müzesi; Van Gogh Museum. Vincent Van Gogh’un tüm dünyadaki en büyük sanat koleksiyonuna sahip olan müzede, sanatçının 200’den fazla resmi, 500 çizimi ve 750’den fazla mektubu bulunmakta. Ayrıca 19. yüzyıl sanat tarihine ait çeşitli konularda da sergiler görmek mümkün. Online olarak sanatçının eserlerini incelerken, Van Gogh’un Okuduğu Kitaplar ve Van Gogh’un Aşk Hayatı adlı sanal sergileri de keşfedebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen İletişime Geç