Emojilere İlham Veren Tablolar | Influencer Cat

Emojilere İlham Veren Tablolar

Emojilere İlham Veren Tablolar

Tam 20 yıldır hayatımızda olan küçük sarı dostlarımız muhtemelen bir 20 yıl daha hayatımızı kolaylaştırmaya devam edecek. Büyük küçük fark etmeksizin herkesin kullandığı emojileri biraz daha yakından tanımak ister misiniz? Hadi gelin hep beraber emojileri inceleyelim.

İlk emojiler 20 yıl öce Japon telokominasyon şirketi NTT Docomo tarafından yayınlanmıştır. Orijinal 176 emojinin tasarımını ise Shigetaka Kurita tarafından bir piksel ızgarasında oluşturulmuştur. Emoji kelimesi ise Japonca’da resim ve kelime anlamlarına gelen ‘e’ ve ‘moji’ kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

Evet, emojilerin Japonya’dan dünyaya yayıldığı öğrendik. Peki bu sarı dostlarımızın tüm dünyayla tanışması nasıl mı oldu?

Japonya’da 90’ların sonunda geliştirilen emojiler kullanıcıların beğenisine sunulduğu günden beri epey ilgi görmüştür. Iphone’nun Japonya’ya ihraç edilmesiyle insanlar bu emojileri telefonlarında da görmek istediler. Bunun üzerine Apple, iphonelarda Japonya dil grubu altına emojileri bir dil olarak ekledi. Devamını ise tahmin etmesi çok güç olmasa gerek. J Diğer iphone kullanıcılarının bu dili keşfetmesi ile emojiler tüm dünyaya yayıldı.

Günümüzde neredeyse tüm duygu ve düşüncelerimizi ifade etmek için kullanabileceğimiz emojiler mevcut. Uzun uzun mesaj yazmayı sevmeyenler, vakti olmayanlar ve yazdığı mesajı birazcık yumuşatmak isteyenler için emojiler adeta can simidi görevi görüyor desek yanılıyor olmayız.

20 yıldır hayatımızda büyük bir yer kaplayan emojiler hakkında birçok ilginç bilgi mevcut. Bu ilginç bilgilerden bizce en ilgi çekici olanı bazı emojilerin dünyanın en önemli ve ünlü bazı tablolarından ilham alınarak oluşturulmuş olması!

Influencer Cat olarak sizler için resimlerden ilham alınarak oluşturulan emojileri listeledik. Keyifli okumalar!

Çığlık

Sosyal medyada çeşitli capslere konu olan bu meşhur tablonun sahibi Edward Munch, Çığlık adını verdiği bu tablosunu 1893 yılında insanlığın sıkıntılarından esinlenerek resmetmiştir. Günümüzde korku, şaşkınlık gibi duyguları ifade etmek için kullanılan resim bu emojinin ilham kaynağı olduğunu söylesek bizce hiç şaşırmazsınız!

We Can Do It!

İkinci Dünya Savaşı döneminde J.Howard Miller tarafından çizilen poster, birlikten güç doğduğunu ve azmin zaferini sembolize ediyor. Bu posterden esinlenerek oluşturulan emoji, arkadaşlarımıza ‘you can do it!’ mesajı verirken en çok kullandığımız emoji olma özelliğini de taşıyor.

Kanagawa Açıklarındaki Büyük Dalga

Japon sanatçı Hokusai’ye ait olan bu tablo, dünyanın önemli müzelerindeki çeşitli koleksiyonlarda yer almaktadır. Ayrıca bu eser sadece bu emojiye ilham vermekle kalmamış aynı zamanda Quiksilver markasının logosuna da ilham vermiştir.

Explosion

Bu emojiyi en çok çizgi roman severler sevecektir. Çünkü bu Roy Lichenstein bu tabloyu resmederken çizgi roman karelerinden ilham almıştır.

Peki sizin günlük hayatınızda en çok kullandığınız emoji hangisi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

*Bonus

Hem ruhu çocuk kalanlar için hem de çocuklarıyla vakit geçirmek isteyenler için 2017 yapımı Emoji filmini izlemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen İletişime Geç