Daha profesyonel görünmek için 7 öneri | Influencer Cat

Daha profesyonel görünmek için 7 öneri

İşletmenizi yeni kurmuş olsanız ve müşterilere gittiğinizde profesyonel olduğunuzu göstereceğiniz az unsura sahip bulunsanız dahi basit taktiklerle karşı tarafa profesyonel olduğunuza dair güçlü sinyaller verebilirsiniz. Profesyonel görünmek için profesyonel davranmak gerektiği gerçeğinden yola çıkarak uygulayacağınız taktiklerimizle “Profesyonel ne demek?” tanımının simgesi haline gelebilirsiniz. Kendi işiniz varsa ya da iş yerinde profesyonel olmak amacı taşıyorsanız bu yazımız tam size göre!

Profesyonel Görünüm İçin Kıyafet Seçimi

Profesyonel olmak yalnızca işyerinde ya da iş ile ilgili konularda profesyonel davranmak anlamına gelmez. Kıyafet seçimleri de profesyonel görünüm için önemli bir unsurdur. Çok kısa, çok dar, çok bol ya da çok uzun kıyafet tercihleri profesyonel bir izlenim yaratmanıza engel olur. Bu noktada seçimlerinizi yaparken hangi sektörde çalıştığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Ciddi giyinmek profesyonel izlenim yaratmayı kolaylaştırsa da her meslek için aynı genellemeyi yapmak mümkün değildir. Örneğin sağlık sektöründe çalışıyorsanız hizmet sunarken dikkat çeken takım elbiseniz değil üzerinizdeki üniforma olur. Genel kural mesleğe veya ticari faaliyet alanına uygun seçimler yapabilmektedir.

Zamanlama Önemli

“Nasıl profesyonel olunur?” sorusunun en önemli yanıtlarından biri zamanlama ile ilişkilendirilebilir. Profesyonel kişi davranışları incelendiğinde, bu kişilerin zamanının çok değerli olduğu sonucuna varılır. Toplantılara zamanında gitmek, her duruma hazırlıklı olmak ve her koşulda işinizin başında olmanız sizin profesyonel olup olmadığınız hakkında kuşkuları çürütür. Örneğin bir web sitesi tasarlayacaksınız ve müşteri görüşmesine gittiniz. O görüşmede kıyafet seçiminize dikkat etmeniz, randevuya zamanında gitmeniz, firma ile ilgili ön araştırmayı tamamlamış olmanız ve yanınızda bilgisayarınızın bulunması profesyonel olduğunuzu gösterir.

Davranışlar Kişiyi Ele Verir

Profesyonel olmak veya görünmek için iş hakkında görüştüğünüz kişilerle olan davranışlarınızı dikkatli bir şekilde ayarlamalısınız. Fazla samimiyet profesyonel imajınıza zarar verir, fazla mesafeli olmak ise sizi itici gösterir. Denge kurabilmek “nasıl daha profesyonel olunur?” sorusunun anahtar kelimesidir. Müşterilerinizle aranızda ölçülü bir samimiyet yakalarsanız ve görüşme sonunda onlara teşekkür ederseniz, toplantılarınızı çok acil bir durum olmadığı takdirde ertelemezseniz profesyonel imajınız güçlenir.

Müşteri İlişkilerinde Profesyonelleşin

Müşterilerle profesyonelce nasıl konuşulur ve profesyonelce nasıl hareket edilir endişeleriniz varsa, bu kaygılarınızdan kurtulmalısınız. Mevcut veya potansiyel müşterilerle yüz yüze görüşme yapıyorsanız onlarla konuşurken telefonunuzu bırakmalı ve gözlerine bakmalısınız. Müşteriler sizin tüm dikkatinizi kendilerine verdiğinizi hissetmek ister, aksi halde profesyonel imaj verememek bir yana kendilerini önemsiz hissetmelerine neden olursunuz. Konuşma sırasında onları dinleyin, zaman zaman soru sorun ve ses tonunuzu dengeleyin.

Telefonu Sessize Alın

Müşterilerinizle görüşürken az önce de belirttiğimiz gibi daha profesyonel görünmek ve onlara değer verdiğinizi göstermek için telefonunuzu mümkünse sessize alın. Gelen çağrıları açmayın, bildirimlere bakmayın ve elbette e-postalarınızı da kontrol etmeyin. Çok önemli bir telefon alırsanız müsaade isteyin ve dışarı çıkarak konuşun. Fakat tüm çağrıları da önemsemez edayla meşgule atmayın, bu davranışınız iş aramalarına özensiz davrandığınız yönünde yorumlanabilir.

E-Maillere Dönüş Zamanı

Çizmeye ya da yansıtmaya çalıştığınız profesyonel imajınıza zarar vermek istemiyorsanız müşterilerden size gelen maillere mümkünse 48 saat içerisinde, olmadı en geç 3 iş gününde yanıtlamaya özen gösterin. E-mailleriniz için profesyonel bir imza tasarlatın ve kullandığınız dilin profesyonelliğine dikkat edin.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Ayırın

Profesyonel ve kişisel amaçlı iki ayrı sosyal medya hesabınızın olması gerekir. Eğer tek bir hesaptan hem iş hem de özel hayatınızla ilgili paylaşımlar yaparsanız isteseniz de olduğunuz kadar profesyonel görünemezsiniz. Şirket profilinizde yaptığınız paylaşımlara özen gösterin, kurumsal bir post şablonu hazırlayın ve daha da etkili olmak isterseniz sosyal medya uzmanları ile birlikte çalışın.

Tüm bu önerileri dikkate alırsanız profesyonel bir imaj çizmeniz kolaylaşır. Böylece müşterilerin size saygı duymasını da hizmet ya da ürünlerinizin değer görmesini de sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen İletişime Geç